Tespih Ağacının Gölgesinde

espih Ağacının Gölgesinde aslında Bülbülü Öldürmek‘ten önce yazılmış ama sonra editörün tavsiyesiyle Tespih Ağacının Gölgesinde bırakılıp Bülbülü Öldürmek ortaya çıkarılmış. Daha sonra Bülbülü Öldürmek‘ten 55 yıl sonra ise Tespih Ağacının Gölgesinde nasıl olduysa tekrar yazılmaya başlanmış ve sonunda okuruyla buluşmuş.1Çay1Kitap

 

Bülbülü Öldürmek kitabında Avukat Atticus Finch ve çocukları Scout ve Jem’in küçüklüğü üzerinden Amerika’daki ırkçılık ve toplumsal değişimler anlatılıyordu. Atticus’un Scout’un gözündeki yanlış yapmaz ve diğer insanlardan farklı oluşu, adeta bir Tanrı oluşu, okuyanların dikkatinden kaçmamıştır. Bu kitapta ise kahramanımız Scout büyüyor, genç bir kadına dönüşüyor, küçük kasabaları olan Maycomb’dan New York’a eğitim görmeye gidiyor ve artık kendi ayakları üzerinde duran bir kadın haline gelmiş olarak karşımıza çıkıyor.


Maycomb’a dönünce toplumun değişimine ve aslında değişemeyişine tekrar tekrar şahit olan genç Scout için olaylar başta sıradan olsa da babası Atticus ve erkek arkadaşı Henry ile ilgili bazı gerçekleri fark ettikçe Scout içinden çıkılmaz bir sıkıntılar sarmalına düşüyor. Hayatının her döneminde babasını ulaşılmaz, yanlış yapmayan ve ağzından çıkan her şeyi koşulsuz şartsız doğru kabul eden Scout, çok hassas bir konuda babasıyla çok büyük bir ayrıma düşüyor. Ve ilk defa babasını sorgulamaya başlayan Scout, birey olma yolunda inanılmaz mesafe kat ediyor. Babasının ırkçı bir örgüt olan Ku Klux Klan’dan insanlarla beraber gören ve aklı başından giden Scout bazı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalıyor. Amcasının tabiriyle ‘babasını bir insan konumuna indirgemesini seyreden’ Scout bazı şeyleri anlamakta ve kabullenmekte güçlük çekiyor. Kitabın ismine gelecek olursak; Scout ve abisi Jem’in küçüklüklerinde çok sevdiği ve üzerinde kulübeleri bulunan tespih ağacı, bu yüzleşme sürecinde Scout’un tekrar sığındığı yer oluyor. Aynı zamanda hayata her daim babasının gölgesinden bakan Scout, bu sefer babası ve gölgesiyle yüzleşiyor. Fakat ilginç bir şekilde Harper Lee bize taraf seçtirtmiyor. Bu yüzleşmenin kazananı kaybedeni olmuyor. Çünkü yüzleştiği babası ve yaptıkları hayatta kalmak için gerçekleştirdiği savunma mekanizmalarının olduğunu da fark ediyor. Bülbülü Öldürmek ile Tespih Ağacının Gölgesinde’nin yazılması arasında 55 yıl gibi koca bir zaman olsa da yazar o boşluğu size hissettirmiyor. Harper Lee 2016’da 90 yaşında vefat ettiğinde son kitabı olan Tespih Ağacının Gölgesinde çok da eskimiş sayılmazdı. Yazar bize bıraktığı iki kitabıyla hayat sahnesinde yerini alıyor. Son olarak eğer Bülbülü Öldürmek kitabını okumadıysanız mutlaka okumanızı, okuduysanız ve beğendiyseniz de bu kitaba da bir an önce başlamanızı tavsiye eder keyifli okumalar dilerim.