Peter Frankopan


“Antik Pers Diyarı ve Büyük İskender’den günümüze,

2500 yıllık dörtnala bir yolculuk…”


“Batı merkezli tarih yazımına tam bir panzehir.”

Times Literary Supplement


Doğu ile Batı’nın ilk teması; fikirlerin, kültürlerin ve dinlerin yayılmasına neden olan fetihlerin ve ticaretin hüküm sürdüğü İpek Yolu’nda gerçekleşti. İmparatorlukların yükselişi ve düşüşünden Budizmin yayılmasına, Hristiyanlık ve Müslümanlığın ortaya çıkmasına ve nihayet 20. yüzyılın en kanlı savaşlarına kadar her şey burada gerçekleşti. İpek Yolu, Batı’nın kaderinin nasıl da ayrılmaz bir şekilde daima Doğu’yla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Peter Frankopan, dünyaya ilişkin kavrayışımızı sarsıp bize Doğu’yu hatırlatıyor. Mezopotamya’da ortaya çıkan şehirleri, Pers ve Roma’dan yükselen kadim imparatorlukları yeniden yaratmanın yanı sıra Moğol yağmalamalarının, Kara Ölüm’ün yayılmasının, Osmanlı’nın bölgedeki hükümranlığının, İslam dünyasının saygınlığının ve Batı emperyalizminin kanlı mücadelelerinin fotoğrafını çekiyor.

Siyaseten istikrarsız Orta Doğu’dan ekonomisi büyüyen Çin’e, Balkanlar’dan Güney Asya’ya uzanan bu engin bölge, son yıllarda küresel spot ışıklarına maruz kalmaktadır. Frankopan, bu karmaşık ticaret yollarına inşa edilen şehirlere ve uluslara yönelen tehlikeyi anlamak için, ilk önce bu yolların hayretler uyandıran geçmişini öğrenmemiz gerektiğini bize gösteriyor. İpek Yolu’na ilişkin bir tarih çalışmasından çok daha fazlası olan bu kitap, gerçekten dünyanın realist bir tarihi: Bize belki de en önemli vaadi; nereden gelip nereye gittiğimize dair bildiklerimizi unutturmak.“Sadece yılların değil on yılların en iyi tarih kitabı… Dünyayı anlamak mı istiyorsunuz… Frankopan’ı okuyun.”

Berliner Zeitung


“Frankopan, ticaret ve kültürün kadim çağlarda dahi birbirine ırak düşmüş halkları nasıl bir araya getirdiğini gösteriyor… Yarattığı muazzam tuvalde bu olağandışı bağlantıları yansıtırken, Tanrı vergisi yeteneğini gözler önüne seriyor… Dünyaya dair savlarınızı sorgulamanıza neden olacak nadide bir eser.”

Wall Street Journal


“Anıtsal... dâhice... şaşırtıcı. Frankopan; ipeğin, kölelerin, fikirlerin, dinlerin ve hastalıkların taşındığı ve bugün dünyanın kaderini belirleyebilecek olan yollardaki seyahatte nefes kesici bir yoldaş.”

Vanity Fair


“Şahane… ilmek ilmek işlenmiş bir tarih… Bu heyecan verici ve derin kitap, okuru tahrik edecek anlatıma ve aklı tatmin edecek irfana sahip… Epik… büyüleyici ve vazgeçilmez.”

The Daily Telegraph


“Göz alıcı, kışkırtıcı ve fevkalade ilginç…

Muhtemelen sınıfındaki tek bilge tarihçi… Dünya tarihini yeniden şekillendirmeye çalışıyor.”

The Free Press Journal


“Haritalarımıza ve zihinlerimize yeniden yön vermek için muhteşem bir kitap… Orta Asya’ya dair sahip olduğumuz mirasın en iyi anlatımı.”

Prospect


“Zor evet... Bu kadar iddialı, bu kadar detaylı ve bu kadar büyüleyici bir kitap yazmak zor.”

The Times


“Dünya tarihine ilişkin yeni bir okuma yapmanın zamanı geldi. Bu eser, vurguyu Doğu Avrupa’dan Hindistan ve Çin’e kaydırarak kesin olarak Doğu’ya yerleştiriyor. İpek Yolu’na yapılacak bir yolculuk, dünyanın kadim dinlerinin doğumundan çağdaş uluslararası politikaya yapılacak bir yolculuk demektir.”

The Daily Telegraph


“Nefes kesici ve bağımlılık yapıcı.”

2015 Yılın Tarih Kitabı, The Daily Telegraph


“Cüretkâr ve geniş kapsamlı bir kitap.”

Independent


“Mutlaka okunmalı.”

Moneyweek


“Haritalarımıza ve zihinlerimize yeniden yön vermek için muhteşem bir kitap.”

Prospect


“Tarihsel yazıma dair büyüleyici bir parça.”

South China Morning Post


“Haşmetli... harikulade... Sıra dışı bir bilgi birikimi ve canlı bir tarz ile bizi büyüleyici bir gezintiye çıkarıyor.”

OPEN Magazine


“Heyecan verici anekdotları... kapsamlı bir tuvali var ve 2000 yıldan daha uzun bir tarihi işliyor... Baş döndürücü bir yolculuk.”

Business Standard,Yeni Delhi


“Yılın en aydınlatıcı kitabı... Batı merkezli tarih yazımına tam bir panzehir.”

Yılın Kitapları,Times Literary Supplement


“Çok kararlı bir kapsam... hikâyelerle dopdolu.”

China Daily


“Nasıl yaşayacağımız kadar bir zamanlar nasıl yaşadığımızla da ilgili ikna edici bir siyasi, iktisadi ve toplumsal tarih.”

World Travel Guide


“Muhteşem... macera dolu... enerji ve itinayla yazılmış bir tarih.”

Sunday Times


“Antik Pers Diyarı ve Büyük İskender’den günümüze, 2500 yıllık dörtnala bir yolculuk... Dünya tarihinde neler olmuş görmek için güncel bir kitap seçmek zorunda kalırsanız, aradığınız kitap bu olabilir.”

Asian Review of Books


“Bir dedektiflik öyküsü kadar iyi yazılmış, eğlenceli, rahatsız edici ve heyecan verici.”

Svenska Dagladet


“Temel bir kitap.”

Prosper Magazine


“Nefes kesici ve bağımlılık yaratıcı bir öykü... bildiklerinizi unutun.”

New Zealand Herald


“Nefes kesici… iktidarın bu yeniden Doğu’ya kayış hikâyesi, jeopolitik pusulanızın yönünü değiştiriyor.”

Foreign Policy


“Göz kamaştırıcı… bir başyapıt.”

Kristeligt Dagblad


“Dikkat çekici… ikna edici… İpek Yolu’nun bu çok boyutlu tarihi, modern dünyanın kaynaklarına dair bir kavrayış geliştirmek için merkezî bir yeri hak ediyor. Bu kitap sizi buna ikna edecek.”

Robert Legvold, Foreign Affairs


“Üstün yetenekli bir yazar olmanın yanı sıra harikulade bir tarihçi… Frankopan bir cesur yürek…

İpek Yolu… şimdiden klasik oldu ama bana sorarsanız o bir başyapıt.”

Stefan Weidner, Süddeutsche Zeitung


“Abidevi ve cüretkâr. Yüzyıllar süren keyifli ve besleyici bir serüvenin hakkını vermek imkânsızdır… Bu kitap gözlerinizi açacak.”

Thomas Schmid, Die Welt


“Bu, popüler tarihe hayat veren dehlizlerde gezinen bilimsel bir çalışmadır…

Frankopan’ın bilgisinin derinliği her okura hitap edebiliyor ve sunduğu detaylar metne canlılık ve özgünlük katıyor… İpek Yolu, şaşırtıcı bağlantılarla dolu destansı kapsamı ve ilham verici tutkusuyla mükemmel ve mahir bir kişisel proje.”

Colin Thubron, The New York Review of Books


“Şaşılacak kaynaklardan yararlanan Frankopan, birçok anlatıyı canlı ve etkileyici bir bilgelikle birleştiriyor… Oldukça zengin bir tarihsel doku, süregelen mücadeleleri yeni bir perspektifle ortaya koyuyor.”

Kirkus Reviews


“Son derece eğlenceli… Yeni Bir Dünya Tarihi olduğunu iddia eden çok kitap yazıldı. Bu başlığı tam anlamıyla hak edenlerden biridir İpek Yolu…”

Gerard de Groot, The Times


“Gözü pek ve hayranlık uyandırıcı…

Görülmemiş bir tutku ve araştırmanın yarattığı kapsamlı bir tarih çalışması.”

William Dalrymple, The Guardian


“Nefis bir örgü… en hafif deyimle iddialı bir kitap… Çarpıcı… ağırlık merkezini Doğu’ya kaydıran bir dünya tarihi… Frankopan, berrak ve akılda kalan detaylarla yazıyor.”

The Economist


“Muhteşem… macera dolu… özünde bizim geleneksel tarih anlayışımızı yeniden dengeliyor…

Bu, coşku ve kararlılıkla yazılmış gerçek bir tarih.”

Justin Marozzi, The Sunday Times


“Herkesin okuyabileceği dikkat çekici bir kitap olmasının yanı sıra şu güzide övgüyü de hak ediyor: göz kamaştırıcı çeşitlilik, hırs ve başarıya uygun tarihsel bir destan.”