Okurken Hissedilen Bazı Olumsuzluklar Kimi Hikâyelerin Güçlü Yanları Olabilir mi?

Vüs’at O Bener’in "Dost-Yaşamasız" kitabı üzerinden hikâyelerde sıradanlıkla yüzleşmek ve sıkılmaktan çekinmemenin getirisi üzerine bir deneyim... "Okuma Eylemi" dizimizin yeni yazısı sizlerle.Cemalettin Sipahioğlu

Kayıp Rıhtım

Hikâye kavramı pek çok farklı benzetmeyle irdelenebilir. Her benzetmeyle birlikte hikâyelerin ve hikâyeciliğin bambaşka bir yönü keşfedilir. Bu yazının konusu da o tanımlar ve keşiflerden birisi üstüne. Konunun çıkış noktasıysa 1950 Kuşağı’nın önde gelen Türk yazarlarından Vüs’at O. Bener’in öykü kitabı: Dost – Yaşamasız.


Haydi başlayalım.

Okurundan Talepleri Olan Öyküler

Bener’in öykülerindeki konular, sıradan insanların sıradan hayatlarında sıkça karşılaşılan meselelerden oluşuyor. Okurların kendilerine sorması gereken ilk soru, sıradan meseleleri kendine dert eden hikâyeler okumak isteyip istemeyecekleri. Kendi sorusuna “okuyayım” cevabını verenleriyse başka sorular bekliyor. Çünkü Bener konularını sıradan hayattan almakla kalmamış, anlatımında da aynı sıradanlık hâlini korumuş. Teoride herkesçe kabul gördüğü varsayılan, pratikteyse kişiden kişiye değişiklik gösteren okur beklentilerinden itinayla kaçınan bir anlatım tutturmuş. Öyküsüne göre bir anlatıcı-ana karakterin zihninde geçenlere şahit bile olunsa, karşılaşılan hissiyat ve düşünceler, sahibinin bile üstüne kafa yormadığı aleladelik ve dağınıklık akışıyla sunulmakta. Bener, seçtiği konuları ve o konuları anlatma biçimiyle kaleme alındığı dönemin gündelik hayatını da olduğu gibi sunmuş.

Öykülerin her okura hitap etmeyen bir yapıya bürünmesine sebep de bu tercih. Ve işin aslı, öyküleri iyi yapan da yine bu tercih. Sıradanlığın yarattığı sıkıcılık ve akabinde hissedilen dışlayıcılık, “Ben ne okuyorum/okudum?” sorusu peşinden gidebilen okuru, hikâyelerin işaret ettiği durumlar bağlamından kendi duygu ve düşüncelerine yönlendirmekte. Hâliyle bizleri hikâyenin bağlamındaki olayları tekrar gözden geçirmeye itmekte.


Devamı

Site Yaptırmak mı İstiyorsunuz

Kurumsal ve e- ticaret siteleri için doğru yerdesiniz

Kurumsal Site: 499 TL

E- Ticaret Sitesi: 799 TL

Bilgisayar Ekranları

Mesai Saatlerimiz

Hafta İçi 09-17 Arası

Yerimiz

Akyol mahallesi, Atatürk Bulvarı No: 111/B Şahinbey - Gaziantep

bilgi@mirkitap.com

5539207655

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter