Michel Foucault : İnsanı Nesneleştiren Ahmak

Eleştirinin gücü ile Foucault haklı olmaya çalışıyor. Ve zaten tek yaptığı da bu. Eleştirdiğinin yerine koyacak bir değeri de yok. Değersizliğe iman etmiş. Foucault'u ciddiye almaya gerek yok. Hiç yok.


Michel Foucault : İnsanı Nesneleştiren Ahmak
Michel Foucault : İnsanı Nesneleştiren Ahmak

 


Aydınlanma Felsefesini aşmaya çalışmak bir meziyet ise Michel Foucault'u takdir edebiliriz ama insana ve toplumsal düzene dair ne varsa hepsinin üretilmiş ve tarihsel bir anlamı olduğunu söyleyen bir kimsenin Nihilizm bataklığında yüzen bir şaşkın ve dahi sapık olduğunu söylemek zorundayım. Evet bu kadar net.


Akıl - Delilik, Özgürlük - Hapishane, Erkek ve Kadın... Ve hatta insan. Foucault'a göre sonradan üretilmiş ve tamamen tarihsel realiteler. İnsan ve insana dair hiçbir şey yok elimizde. Kaba pozitivizme karşı çıktığını iddia eder lakin insan kavramının bile önemsiz olduğu noktasına kadar gelir. O'na göre "kendini bilmek" çok da önemli değildir önemli olan "kendinin kaygısıdır." Kaygı ile yeni insan icat etmektedir. Ne söylediğini biliyor mu, Foucault. Sanmam. Konuşuyor, sonra yine konuşuyor ve hep boş konuşuyor.Erkek ve kadın... O'na göre o da sonradan inşa edilen kavramlaştırmalar ve egemenlerin tarihsel süreç içerisinde icat ettiği toplumsal roller. Tam da bu sebeple erkek ve kadın yaratılıştan bağımsız olduğu için erkek olmak terk edilebilir, keza kadın olmak da. Özgür olmak için önünüz açık. "Ey erkekler aslında erkek değilsiniz... İktidar sizin erkek olmanızı istedi. Ey kadınlar siz de kadın değilsiniz. İktidar (anne, baba ve devlet) sizin kadın olmanızı istedi." Ve Foucault, eşcinsel olmayı tercih etti. Yani sapık olmayı. İtiraz edecek bizim deli: "Ben tarihin ve iktidarın inşa ettiği rolü terk ettim. Özgürleştim." Komik adam keza Foucault.Tarih bilgisi de uydurma Foucault'un. "Otur sıfır." Zira hapishane, aydınlanma ideolojilerinin icat ettiği tarihsel kurumlar değil. Sadece Aydınlanma İdeolojilerinin (Kapitalizm, Komünizm, Milliyetçilik, Muhafazakar Demokrasi, Laiklik gibi) ideolojilerin atalarından (Firavun'dan) takliden aldığı iğrenç kurumlar. İnsanlar üzerinde ilahlık taslayan zorbalar süreli hapis cezasını çok severler. Örnek AKP... İktidara geldiğinden bu yana on binlerce masum insanı hapse atmaktan özel zevk aldı. Mustafa Armağan duymasın, reisi hapishane inşa etmeyi çok seviyor. Mustafa Armağan gibi tarihçiler, Mustafa Kemal'i eleştirirken görmediği bir gerçek var. Mustafa Kemal de bir ideolog. "Kendinden menkul" fikirlerini egemen kılmak için İstiklal Mahkemelerine muhtaç idi. İnsan yapma iddiasındaki kişiler, hapishanelere muhtaçlar. Tıpkı bugün Mustafa Armağan ve çevresindekilerin olduğu gibi. Fark yok aralarında.Eleştirinin gücü ile Foucault haklı olmaya çalışıyor. Ve zaten tek yaptığı da bu. Eleştirdiğinin yerine koyacak bir değeri de yok. Değersizliğe iman etmiş. Foucault'u ciddiye almaya gerek yok. Hiç yok.

#kitap#kitapal#ucuzkitapal#kampanyalıkitaplar#kampanya#indirimlikitaplar#kitapkurdu#kitapkardeşliği#amazon#idefix#kitapyurdu#ucuzkitap#bkmkitap#kitapsec#kitaplar#romanlar#felsefe#felsefekitapları#sosyoloji#sosyolojikitapları#hikayeler#çocukkitaplar#çocukkitap#birikim#canyayınları#kronikkitap#tarih#tarihkitapları#hepsiburada#trendyol#n11 #yazarlar #çoksatanyazarlar #georgeorwell #franzkafka #cahitzarifoğlu #ketebekitap #pınaryayınları #beyanyayınları #din #dinkitapları #halife #kişiselgelişim #kişiselgelişimkitapları