Evlilikte Tek Sorun: Cinsellik

Nikah, kendine mahsus bir sözleşme ve bu sözleşmenin temel felsefesi cinselliğin helal veya serbest olması esasına dayanır. Çünkü aslında nikah; "erkek ve kadının birbirlerinden (cinsi anlamda) yararlanmasını serbest kılan akit" olarak tarif edilir. Öyleyse şu cümleyi kolaylıkla ifade edebiliriz: "Evlilik cinsel ilişkiden başladı değildir."

Nikah, kendine mahsus bir sözleşme ve bu sözleşmenin temel felsefesi cinselliğin helal veya serbest olması esasına dayanır. Çünkü aslında nikah; "erkek ve kadının birbirlerinden (cinsi anlamda) yararlanmasını serbest kılan akit" olarak tarif edilir. Öyleyse şu cümleyi kolaylıkla ifade edebiliriz: "Evlilik cinsel ilişkiden başladı değildir."Evlilik ve cinsel ilişki özdeşleştiği içindir ki aslında evlilikteki tüm sorunların kaynağını cinsel ilişkinin sağlıklı yürümemesi olarak ifade edebiliriz.


"Sana hilalleri soruyorlar. De ki: "Onlar insanlar ve hac için vakit ölçüleridir. İyilik asla evlere arkalarından gelip girmeniz değildir fakat iyilik Allah'a karşı saygılı olmasıdır. Evlere kapılarından girin...." (Bakara Suresi: 189)"Evlere kapılarından girin" emrinin iniş sebebi olarak şu kaydedilir: "Cahiliyye devrinde seferden dönen erkek, evine habersiz olarak pencerelerden girerdi. Bunu kendince iyi olduğunu değerlendirirdi." Peygamberimiz (sav) mümkünse gece seferden bile dönülse eve geceden girilmemesi gerektiğini, gündüz ve haberli bir şekilde eve girilmesini tavsiye etmiştir. Bu durumda erkek yorgun argın eve gelmeyecek, kadında kocası için süslenme hazırlığı yapabilecektir. Durum bu kadar ciddi. Zira cinsellik konusunda birbirlerinden uzaklaşan çiftlerin sağlıklı bir evliliği yürütmeleri mümkün değildir."Evlere kapılarından girin..." Doğal olun; sade olun... Evinizi, yuvanızı dağıtmayın. Dolaysıyla cinsellik meselesine azami dikkat edin; aileyi temelde yıkan tek şey cinselliktir. Cinsellik noktasında sorunu olmayan ailelerde samanlık gerçekten seyran olur. Lakin cinsellik konusunda sorunu olan aileler ise sarayda yaşamış olsalar da hayatları zindan olur. O ailelerde kapı ve pencere birbirine karışır.Kadın, kocasına anne veya abla gibi yaklaşmamalı erkek gibi yaklaşmalı. Koca da karısına akrabası gibi değil kadın (karşı cins) olarak yaklaşmalı. Esasen evliliğin gerçekten de temel felsefesi cinselliğe dayanır. Güzel bir yemeği her yerde yiyebilirsiniz; otel odalarında yatabilirsiniz... Ama meşru bir cinsel ilişkiyi sadece nikah ile gerçekleştirebilirsiniz. O sebeple evlilik sadece ve sadece cinsel ilişkidir. Evliliğin cinsel ilişki dışındaki boyutları sadece ve sadece evli değil iken bile muhatap olduğunuz insani ilişkilerden fazlası değildir.


Evet...


Evliliğinizde sorun mu var? Emin olun, cinsel ilişkide bir sorun vardır. Sorun tek, çözümü de tek. Evlilikte cinsel ilişkiyi zirveye yerleştirin. Diğer problemler kendiliğinden çözülecektir.