Ekonominin Temelleri

Dr. Mahfi Eğilmez bu kitapta, ekonominin temellerini oluşturan kavramları, hipotezleri, yaklaşımları, teorileri, endeksleri, göstergeleri ve kurumları ele alıyor. Ekonomiyle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilenenlere, ekonomi derslerini izleyenlere olabildiğince basit bir biçimde temel bilgileri vermeyi amaçlıyor.   

Kitap Alıntısı


Ekonomi biliminin kullandığı kavramların ve ekonomiyle ilgili kurumların çoğu, günlük yorumlarda, tartışmalarda, sunumlarda ismen ya da kısaltmalarla ifade edilip geçilir. Sunumu yapan, yazıyı yazan kişi bu kavram ve kurumları karşı tarafın bildiğini varsayar. Mesela çoğu kez “PMI endeksi yükselmiş” veya “GSYH büyümesi gerilemiş” ya da “enflasyon düşüşe geçmiş” şeklindeki ifadelerle yetinilir. Oysa birçok kişi için bu ifadelerde geçen temel sözcükler birer bilmece gibidir. “PMI endeksi yükselmiş” dediğimizde PMI endeksinin ne olduğunu bilmeyen kişi bu yükselişin iyi bir şey mi kötü bir şey mi olduğunu anlamaz.Ekonomi öğrenmeye çalışanlar için de birçok kavram ve kurum tam olarak öğrenilinceye kadar yine birer bilmece gibi görünür. Ex-ante, ex-post, zaman birimi başına, marjinal teknik ikame oranı gibi ekonomi bilimine özgü kavramlar tam olarak hazmedilinceye kadar her defasında dönüp bakılması gereken kavramlar gibi durur.


Bu kitap iki amaç taşıyor. İlk olarak ekonomideki temel kavram ve kurumları ait oldukları gruplar içinde ele alıp açıklamak ve bu yolla kitabı okuyanların ekonomideki tartışmaları, güncel ekonomiyi çok daha kolay izlemelerini sağlamak. İkinci olarak çeşitli sınavlara hazırlananlara ekonomi alanında bilinmesi gereken temel kavram ve kurumları aktararak gelecek soruları yanıtlamalarına yardımcı olmak.


Kitabın, ekonomi konusunda düşünen, yazan, çizen ve çalışanların ellerinin altında bulundurmak isteyecekleri bir referans kitap görevi göreceğini düşünüyorum. Kitabın içindekiler sayfaları iki bölümden oluşuyor. İlki kitaptaki akışa uygun olarak sıralı içindekiler tablosu, ikincisi ise kavram ve kurumların alfabetik olarak sıralandığı içindekiler tablosu. Alfabetik sıralama; bir kitap veya makale okurken, bir tartışma izlerken orada geçen bir kavramı bulup hemen göz atmak imkânı sağlamak için eklendi.

Site Yaptırmak mı İstiyorsunuz

Kurumsal ve e- ticaret siteleri için doğru yerdesiniz

Kurumsal Site: 499 TL

E- Ticaret Sitesi: 799 TL

Bilgisayar Ekranları

Mesai Saatlerimiz

Hafta İçi 09-17 Arası

Yerimiz

Akyol mahallesi, Atatürk Bulvarı No: 111/B Şahinbey - Gaziantep

bilgi@mirkitap.com

5539207655

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter