‘Demokrasinin birinci görevi her vatandaşı yararlı kılmaktır’

Shakespeare’den sonra gelen en büyük oyun yazarı olarak nitelendirilen George Bernard Shaw 2 Kasım 1950’de hayata veda etti. 26 Temmuz 1856'da Dublin'de doğan Shaw 60’tan fazla oyuna imza attı. Ayrıca roman da yazan George Bernard Shaw 1925 yılında Nobel Edebiyat Ödülü hem de Pygmalion ile Oscar alarak bu iki ödülü alabilen tek insan olmuştur. Sosyalizm ve kadın haklarının yılmaz savunucusu olan ünlü yazar İslamiyete duyduğu yakınlığını da saklamadı.


Dünyabizim

Dilimize İnsan / Üstüninsan, Ermiş Jeanne, İbsenciliği Özü, Augustus Annajenka Bolşevik İmparatoriçe, Dört Oyun, Ölmüsüzlüğün Sırrı gibi kitapları Türkçeye çevrilen George Bernard Shaw’ın unutulmaz satırlarından seçmeler…Hayatta iki trajedi var. Birincisi, kalbinizin arzusunu yitirmektir. Diğeri ise onu geri kazanmak.


Tecrübe, insanların hatalarına verdikleri isimdir.


Bir dindarın bir şüpheciye göre daha mutlu olmasının, sarhoş bir kişinin ayık bir kişiye göre daha mutlu olmasından farkı yoktur.


Ölümü ortadan kaldırırsanız, doğum gereğini de ortadan kaldırırsınız: Üremeyi sürdürürseniz, çocuklara yer açmak için sonunda yaşlıları öldürmek zorunda kalırsınız.


Attığınız tokada karşılık vermeyen kişiden sakının: O hem sizi bağışlamaz hem de kendinizi bağışlamanıza olanak bırakmaz.


Çılgın mı doğmuştum, yoksa fazla mı akıllıydım bilmiyorum; benim dünyam yeryüzüne uygun değildi. Düş dünyasından çıkıp gerçeklerle karşılaşınca tedirgin oluyordum. Toplumun dışında, siyasetin dışında, sporun dışında, kilisenin dışındaydım. O günlerde, eğer öyle bir deyim bulunsaydı, “her şeyin dışındaki ” denebilirdi bana.


Bir kez kalp kırıldı mı, geriye dönüş yoktur bunun. Hiçbir şeye aldırmaz olursunuz. Mutluluğun sonu, huzurun başlangıcıdır bu.


Sağduyulu kişi, kendini dünyaya uydurur; sağduyusuz kişi, dünyayı kendine uydurmaya çalışır. Tüm ilerlemeler o nedenle sağduyusuz kişilere dayanır.


Eğer; 20 yaşında iseniz ve Komünist değilseniz kalbiniz yok demektir... 40 yaşinda hala devrimci iseniz kafanız yok demektir...


Eğitimime okul yüzünden uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım.


Hiç düş kırıklığına uğramayanlar, hiç umut beslememiş olanlardır.


Her yıldızın bir yörüngesi vardır ve onunla en yakın komşusu arasında yalnız güçlü bir çekim değil, erişilmez bir uzaklık da bulunur. Çekimin gücü uzaklığa oranla (daha fazla) artarsa, iki yıldız kucaklaşamayıp çarpışır ve yok olurlar. Bizim de onlar gibi yörüngelerimiz var ve acıklı bir çarpışmayı önleyebilmek için aramıza erişilmez bir uzaklık koymamız gerekir. Saygılı davranmanın tüm sırrı birbirinden yeterince uzak durabilmektedir; saygının bulunmadığı toplumda yaşam ne çekilebilir ne de sürdürülebilir.


Demokrasinin birinci görevi her vatandaşı yararlı kılmaktır.Eğitimli insan, okuyarak zaman öldüren aylaktır.

Site Yaptırmak mı İstiyorsunuz

Kurumsal ve e- ticaret siteleri için doğru yerdesiniz

Bilgisayar Ekranları

Mesai Saatlerimiz

Hafta İçi 09-17 Arası

Yerimiz

Akyol mahallesi, Atatürk Bulvarı No: 111/B Şahinbey - Gaziantep

bilgi@mirkitap.com

5539207655

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter