Babamın sihirli battaniyesi

Çocuk edebiyatının usta isimlerinden biri olan Sara Şahinkanat’ın yeni kitabı Babamın Battaniyesi, Ayşe İnan’ın keyifli çizimleri ile Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Şahinkanat bu kez hikâyesini, çok da alışık olmadığımız bir baba figürüyle okuyucusuna sunuyor.Yeni Şafak

Sara Şahinkanat, şiirsel dili ve etkileyen kurgusuyla pek çok çocuğun kütüphanesinde yer almayı başarmış bir yazar. Her kitabının hayranları var. İlk okuyuşta Şahinkanat’ın “Annemin Çantası” isimli hikâyesini anımsatan Babamın Battaniyesi de kendisine sıkı bir kitle oluşturabilecek kadar sıcak bir hikâye. Bir tencere yaprak sarıp çocuklarının karnını doyurmuş bir baba figürüyle açılıyor kitap. Yemeğin ardından oyuna sıra geliyor. Babamız yine başrolde. Bir battaniye ile oyun kuruluyor. Battaniye önce bir çadıra dönüşüyor, herkes Kızılderili oluyor. Sonra bir sala dönüşüyor ve aç bir köpekbalığına karşı türlü maceralara yelken açılıyor. Battaniye salıncak oluyor ardından. Herkes sallanıyor sırayla. En sonunda ise ağaçta mahsur kalmış bir kedi için bir branda oluyor. Burada Üç Kedi Bir Dilek’le tanıdığımız Piti, Pati, Pus göz kırpıyor eski okuyucuya. İki kardeş ve baba birer itfaiyeci olup kurtarıyorlar kediyi. Gün sonunda herkes mutlu ve oyundan yorgun düşüyor. Yine battaniyenin altında koyun koyuna tamamlanıyor gece.

Babamın Battaniyesi’nde baba, evdeki iş bölümüne dahil olup çocuklarıyla vakit geçiriyor. Anne ise bu esnada kendi işleriyle meşgul. Kitap, gerçek hayatta ve kitaplarda daha çok görmek istediğimiz baba figürünü işleyişi bakımından örnek teşkil ediyor. Hikâyenin üzerinde durduğu bir diğer husus da “oyun”. Babamın Battaniyesi bize her evde bulunabilecek eşyaların, çocukların zevkle vakit geçirebileceği oyun malzemesine dönüşebileceğini, oyun kurmak için pahalı oyuncaklara, tematik parklara ihtiyaç olmadığını, ilgi ve hayal gücünün oyun kurmak için yeterli olduğunu hatırlatıyor. Ayşe İnan’ın, Sara Şahinkanat’ın hikâyeleriyle bütünleştirdiğimiz incelikli çizimleriyle hayat bulan Babamın Battaniyesi 3 yaş üstü okuyucusunu bekliyor.

Site Yaptırmak mı İstiyorsunuz

Kurumsal ve e- ticaret siteleri için doğru yerdesiniz

Kurumsal Site: 490 TL

E- Ticaret Sitesi: 890

Bilgisayar Ekranları

Mesai Saatlerimiz

Hafta İçi 09-17 Arası

Yerimiz

Akyol mahallesi, Atatürk Bulvarı No: 111/B Şahinbey - Gaziantep

bilgi@mirkitap.com

5539207655

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter