Örneklerle Kolay Ekonomi

Bu kitabın amacı, yalnızca ekonomiyi en basit haliyle anlatmak ve okuyan herkesin ekonomiyle ilgili söylenenleri, yazılanları, tartışılanları rahatça izleyebilmesini sağlamakla sınırlıdır.

"Ekonomide ilk ders kıtlıktır. Buna göre ihtiyaçları karşılamakta kullanılan her şey kıttır. Siyasetteki ilk ders ise ekonomideki ilk dersin dikkate alınmamasıdır." Thomas Sowell
Hüsrev Ayten

Baraka Fikir

 

Merkez bankası faiz yükseltti, enflasyon tavan yaptı, dolar arttı, üfe oranı açıklandı, cari açık arttı, GSYH rakamları açıklandı, yapısal reformlar yapısal reformlar… Ve daha fazlası her gün haberlerde, gündelik sohbetlerde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Dürüst olalım; çoğumuz gündelik hayatımızı bu derece etkileyen bu ekonomi terimlerinin hepsini bilmiyoruz. Bunda tek suç bizlerin değil tabi. Ekonomi günden güne daha karmaşık bir yapı alırken birçok faktör devreye giriyor ve ekonominin çalışma prensiplerini anlamak daha da zorlaşıyor. Bu noktada sizlere bir kitap önerim olacak: Dr. Mağfi Eğilmez’in ‘‘Örneklerle Kolay Ekonomi’’ kitabı.Kitap gündelik hayatta karşınıza çıkması muhtemel ekonomi terimlerini 2’şer sayfalık bölümler halinde basitçe ele alıyor. Dolayısıyla ekonomiyi bilenlere yönelik olmasa da ekonomiyi takip edebilmek ve az çok bir fikir sahibi olmak isteyenler için ideal bir okuma olacaktır.


Kapitalist sistemin dünyaya yayılmasıyla insanlığın var oluşundan beri zaten hayatının merkezinde olan ekonomi köklerini iyice güçlendirmiş durumda. Dolayısıyla sosyal ve siyasal bu derece derinden etkileyen ekonomi hakkında fikir sahibi olabilmek, hem ülkemizde hem de yurtdışında gerçekleşen olayların onunla bağını kavrayabilmek adına Mağfi Eğilmez ‘‘Economics for Dummies’’ tadında bir kitap kaleme almış. Derler ki en karmaşık konuları karşındakine en basit şekliyle anlatabilen o konuyu gerçekten öğrenmiştir. Bu kitapla Eğilmez tam da bunu gösteriyor bizlere. Kitabı hem bir çırpıda bitirecek hem de bundan sonra ekonomiyi ve sosyal hayatla ilişkisini daha iyi anlayabileceksiniz. Şimdiden iyi okumalar!