Çalışmalarına gıpta edilen bir hoca Teoman Duralı

Bugün Türkiye’nin yaşayan en önemli düşünürlerinden, filozof-bilim adamı Prof. Dr. Ş. Teoman Duralı kimdir?Dünyabizim

ölümünde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Cengiz Çakmak olur.

Uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü, Felsefe Tarihi Anabilim Dalı başkanlığını yürütür; 2009 yılında Kırklareli Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nin kurucu dekanı olur.

Felsefe ile bilimin ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı olduğuna her fırsatta işaret eden Prof. Dr. Duralı, “Felsefe-Bilim Nedir” (Dergâh 2006), “Felsefe-Bilime Giriş” (Çantay 1998), “Felsefe Bilimin Doğuşu” (Dergâh 2011) adlı eserlerinde de bu fikri farklı açılardan işler.

“A New System of Philosophy-Science from the Biological Standpoint (Peter Lang, 1996)” ile “Hayatın Anatomisi” (Dergâh, 2018) adlı eserleri, ana çalışma alanı olan biyoloji felsefesi konusunda birer başucu kitabı olur.

2010 yılında yayımlanan “Aklın Anatomisi” başlıklı eserindeyse, felsefe tarihinin en önemli isimlerinden Immanuel Kant’ın “Salt Aklın Eleştirisi”ni enine boyuna irdeler.

Prof. Dr. Duralı’nın üzerine eğildiği bir diğer önemli mesele ise medeniyettir. “Çağdaş Küresel Medeniyet” başlığı altında sunduğu çalışması, aynı zamanda çağdaş medeniyete yöneltilmiş ciddi bir eleştiri niteliğindedir.

İçeriği doğrudan temel metinlerden hareketle yazılan, ansiklopedik bir felsefe-bilim sözlüğünü Türkçeye kazandırma çabasının ürünü olan ve ilk cildi 2013’te yayımlanan “Kutadgubilig: Türkçenin Felsefe-Bilim Sözlüğü” adlı eseri Duralı’nın çalışmaları içinde özel bir yerdedir.

Teoman Duralı’nın felsefe-bilim camiasına sunduğu bir diğer katkı ise, 2000'li yıllardan bu yana kesintisiz yayın hayatını sürdüren “Kutadgubilig” adlı dergidir. Duralı, söz konusu akademik derginin kurucusu ve baş editörüdür.

Yazdığı eserlerle, yetiştirdiği öğrencilerle Türkiye’de felsefe-bilimin kurumlaşmasına büyük emekler harcayan Prof. Dr. Duralı, akademik çalışmalarını halen büyük bir gayretle sürdürmektedir. Bu vesileyle biz de kendisini bir kere daha saygıyla selamlıyoruz.

Site Yaptırmak mı İstiyorsunuz

Kurumsal ve e- ticaret siteleri için doğru yerdesiniz

Kurumsal Site: 890 TL

E- Ticaret Sitesi: 1490

Bilgisayar Ekranları

Mesai Saatlerimiz

Hafta İçi 09-17 Arası

Yerimiz

Akyol mahallesi, Atatürk Bulvarı No: 111/B Şahinbey - Gaziantep

bilgi@mirkitap.com

5539207655

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter