1984 - George Orwell
Can Yayınları

1984 -Yazar: George Orwell

Hayal gücünüzün sınırlarını aşacak bir evrenle tanışmaya ne dersiniz? Öyleyse karşınızda George Orwell’ın dünya tarihine damgasını vuran, alegorik ve politik anlamda devrim niteliği taşıyan "1984" adlı romanı! İngiliz edebiyatının en meşhur distopik türlerinden "Bin Dokuz Yüz Seksen Dört", George Orwell'ın dünya çapında ses getiren romanlarının başında geliyor. Nefes kesici bir anlatım tekniğiyle ustaca kurgulanan roman, her yaştan okuyucu kitlesine hitap etmeyi de başarıyor. Peki romanı bu denli büyüleyici yapan nedir? Gelin, bu sürükleyici romanın içeriğine kısaca değinelim.

 

"1984" adlı kitabı neden okumalısınız?

Orwell'ın totaliter bir dünya düzenine yönelik eleştirisini gözler önüne seren "1984", eşsiz bir hayal gücüyle harmanlandığı için okurlara unutulmaz bir roman deneyimi yaşatıyor. Bireysel varoluşun yok edildiği bir dünyaya yolculuk yaptıran romanda, beyni yıkandığı için zihin kontrolünü yitiren ve hissizleşen bir toplumun öyküsü anlatılıyor. 464 sayfadan oluşan eserde yaratılan karakterler ve olay örgüsü; geçmişin ve yarının dünyasına ışık tutacak ütopik bir gerçeklik üzerine dizayn ediliyor. İnsanın, akla aykırı gelen yanlış fikirleri bile gerektiğinde doğru kabul edebileceğini düşündüren eser, Orwell'ın incelikli zekâsını da ortaya koyuyor. Roman, sonraki yıllarda popülerlik yakalayan "Büyük Birader" ve "Düşünce Polisi" gibi kavramların da yaratıcısı. "1984", gerek etkileyici kurgusu gerek eşsiz üslubuyla milyonlarca okuru büyülediği gibi sizi de etkisi altına alacak!

 

Bunları biliyor muydunuz?

İngiliz asıllı bir gazeteci ve eleştirmen olmasının yanı sıra meşhur bir roman yazarı olarak da tanınan George Orwell'ın asıl adı Eric Arthur Blair. Orwell, Rus yazarı Zamyatin'in "Biz" adlı eserinden ilham alarak kurguladığı "1984" adlı romanını, 1947-1948 yılları arasında İskoçya'da veremle savaştığı sırada kaleme alır. Kitabın orijinal adı, başta "Avrupa'daki Son Adam" olarak belirlenir ancak pazarlama stratejisi yürüten kitabın yayımcısı, romanın adını daha sonra "Bin Dokuz Yüz Seksen Dört" olarak değiştirir. Orijinal dili İngilizce olan roman, ilk kez 1949 yılında basılır. Eserin ilk Türkçe çevirisi, 1958 yılında V. Turhan ve S. Tonguç tarafından gerçekleştirilir. Daha sonra kurgudaki tüm derinliği ve incelikli anlatım bütünlüğünü koruması nedeniyle pek çok yazar ve okurun takdirini kazanan Celal Üster tarafından 2010 yılında tekrar Türkçeye çevrilir. Türkiye'de Can Yayınları tarafından yayımlanan ve "Bütün zamanların kitabı" olarak yorumlanan eser, tüm dünyada olduğu gibi yurt genelinde de büyük bir yankı uyandırır. Le Monde'un Yüzyılın 100 Kitabı listesinde 22. sırada yer alan eşsiz roman, 1984 yılında perdeye aktarılarak da sinema severlerle buluşturulur.